2021 Primetime Emmys Full Nominations and Winners List: 'The Crown', 'Ted Lasso' reigns

'The Crown' tops 2021 Primetime Emmys wins closely followed by 'The Queen's Gambit', and 'Ted Lasso'


                            2021 Primetime Emmys Full Nominations and Winners List: 'The Crown', 'Ted Lasso' reigns
Josh O'Connor, winner of the Outstanding Lead Actor In A Drama Series award for ‘The Crown,’ poses in the press room during the 73rd Primetime Emmy Awards at L.A. LIVE on September 19, 2021 in Los Angeles, California (Photo by Rich Fury/Getty Images)

The 73rd Annual Primetime Emmys took place on September 19, 2021, and honored some of the biggest names in the television industry. 'The Crown' led the way with major wins, while 'Ted Lasso', 'The Queen's Gambit', and 'Mare of Easttown' also came in strong.

HBO's 'Lovecraft Country', which was up for 18 awards, was badly snubbed with just one win, Guest Actor in a Drama Series by Courtney B. Vance. There was much flair around the nomination of MJ Rodriguez in the Outstanding Lead Actress in a Drama Series, as she became the first Trans performer to pick up an Emmy nomination in a major acting category. However, the award was picked up by Olivia Colman for 'The Crown'.

RELATED ARTICLES

Oprah Winfrey bags Emmy nomination for Harry and Meghan interview, Internet calls it 'sad day' 

Daytime Emmys 2021 Full Winners List: 'General Hospital' scores big, Alex Trebek wins posthumously 

Cedric the Entertainer attends the 2019 Film Independent Spirit Awards on February 23, 2019 in Santa Monica, California. (Photo by Amy Sussman/Getty Images)

Nominations and Winners

Outstanding Drama Series

'The Boys'
'Bridgerton'
WINNER: 'The Crown'
'The Handmaid's Tale'
'Lovecraft Country'
'The Mandalorian'
'Pose'
'This Is Us'

Olivia Colman as Queen Elizabeth in 'The Crown' (Netflix)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Uzo Aduba ('In Treatment')
WINNER: Olivia Colman ('The Crown')
Emma Corrin ('The Crown')
Elisabeth Moss ('The Handmaid's Tale')
MJ Rodriguez ('Pose')
Jurnee Smollett ('Lovecraft Country')

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Sterling K Brown ('This is Us')
WINNER: Josh O'Connor ('The Crown')
Jonathan Majors ('Lovecraft Country')
Rege-Jean Page ('Bridgerton')
Billy Porter ('Pose')
Matthew Rhys ('Perry Mason')

Outstanding Supporting Actor in Drama Series

Giancarlo Esposito ('The Mandalorian')
O-T Fagbenie (‘The Handmaid’s Tale’)
John Lithgow (‘Perry Mason’)
WINNER: Tobias Menzies (‘The Crown’)
Max Minghella (‘The Handmaid’s Tale’)
Chris Sullivan (‘This Is Us’)
Bradley Whitford (‘The Handmaid’s Tale’)
Michael K. Williams (‘Lovecraft Country’)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

WINNER: Gillian Anderson (The Crown)
Helena Bonham Carter (The Crown)
Emerald Fennell (The Crown)
Ann Dowd (The Handmaid's Tale)
Yvonne Strahovski (The Handmaid's Tale)
Samira Wiley (The Handmaid's Tale)
Madeline Brewer The Handmaid's Tale
Aunjanue Ellis Lovecraft Country

Outstanding Comedy Series

'Black-ish'
'Cobra Kai'
'Emily in Paris'
'Hacks'
'The Flight Attendant'
'The Kominsky Method'
'Pen15'
WINNER: 'Ted Lasso'

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Aidy Bryant ('Shrill')
Kaley Cuoco ('The Flight Attendant')
Allison Janney ('Mom')
Tracee Ellis Ross ('Black-ish')
WINNER: Jean Smart ('Hacks')

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Anthony Anderson ('Black-ish')
Michael Douglas ('The Kominsky Method')
William H. Macy ('Shameless')
WINNER: Jason Sudeikis ('Ted Lasso')
Kenan Thompson ('Kenan')

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Bowen Yang ('Saturday Night Live')
Kenan Thompson ('Saturday Night Live')
WINNER: Brett Goldstein ('Ted Lasso')
Brendan Hunt ('Ted Lasso')
Nick Mohammed ('Ted Lasso')
Jeremy Swift ('Ted Lasso')
Paul Reiser ('The Kominsky Method')
Carl Clemons-Hopkins ('Hacks')

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Kate McKinnon ('Saturday Night Live')
Cecily Strong ('Saturday Night Live')
Aidy Bryant ('Saturday Night Live)
Rosie Perez ('The Flight Attendant)
Hannah Einbinder ('Hacks')
WINNER: Hannah Waddingham ('Ted Lasso')
Juno Temple ('Ted Lasso')

Outstanding Limited or Anthology Series

'I May Destroy You'
'Mare of Easttown'
WINNER: 'The Queen's Gambit'
'The Underground Railroad'
'WandaVision'

Outstanding Lead Actress in a Limited Series, Movie or Anthology

Michaela Coel ('I May Destroy You')
Cynthia Erivo ('Genius: Aretha')
Elizabeth Olsen ('WandaVision')
Anya Taylor-Joy ('The Queen's Gambit')
WINNER: Kate Winslet ('Mare of Easttown')

Outstanding Lead Actor in a Limited Series, Movie or Anthology

Paul Bettany ('WandaVision')
Hugh Grant ('The Undoing')
WINNER: Ewan McGregor ('Halston')
Lin-Manuel Miranda ('Hamilton')
Leslie Odom Jr. ('Hamilton')

Outstanding Television Movie

'Uncle Frank'
'Sylvie's Love'
'Oslo'
'Robin Roberts Presents: Mahalia'
WINNER: 'Dolly Parton's Christmas on the Square'

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie

Jean Smart ('Mare of Easttown')
WINNER: Julianne Nicholson ('Mare of Easttown')
Kathryn Hahn ('WandaVision')
Phillipa Soo ('Hamilton')
Renee Elise Goldsberry ('Hamilton')
Moses Ingram ('The Queen's Gambit')

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie

Daveed Diigs ('Hamilton')
Jonathan Groff ('Hamilton')
Anthony Ramos ('Hamilton')
Thomas Brodie-Sangster ('The Queen's Gambit')
WINNER: Evan Peters ('Mare of Easttown')
Paapa Essiedu ('I May Destroy You')

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

Courtney B. Vance ('Lovecraft Country')
Charles Dance ('The Crown')
Don Cheadle ('The Falcon and the Winter Soldier')
Timothy Olyphant ('The Mandalorian')
Carl Weathers ('The Mandalorian')

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

Alexis Bledel ('The Handmaid's Tale')
Mckenna Grace ('The Handmaid's Tale')
WINNER: Claire Foy ('The Crown')
Phylicia Rashad ('This Is Us')
Sophie Okonedo ('Ratched')

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

Chris Rock ('Saturday Night Live')
WINNER: Dave Chappelle ('Saturday Night Live')
Daniel Kaluuya ('Saturday Night Live')
Dan Levy ('Saturday Night Live')
Morgan Freeman ('The Kominsky Method')

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

WINNER: Maya Rudolph ('Saturday Night Live')
Kristen Wiig ('Saturday Night Live')
Issa Rae ('A Black Lady Sketch Show')
Jane Adams ('Hacks')
Bernadette Peters ('Zoey's Extraordinary Playlist')
Yvette Nicole Brown ('A Black Lady Sketch Show')

Outstanding Variety Talk Series

'Conan'
'The Late Show with Stephen Colbert'
'The Daily Show with Trevor Noah'
'Jimmy Kimmel Live'
WINNER: 'Last Week Tonight with John Oliver'

Outstanding Competition Program

'The Amazing Race'
'Nailed It!'
WINNER: 'RuPaul's Drag Race'
'Top Chef'
'The Voice'

If you have an entertainment scoop or a story for us, please reach out to us on (323) 421-7515