BAFTA TV Awards 2020: Complete list of nominations for British Academy Television Craft Awards

The 2020 BAFTA TV Awards ceremony was initially scheduled to be held in the spring of 2020 but the event was delayed due to the COVID-19 pandemic


                            BAFTA TV Awards 2020: Complete list of nominations for British Academy Television Craft Awards
Stellan Skarsgård, Phoebe Waller-Bridge, Olivia Colman (IMDb)

The British Academy of Film and Television Arts is preparing to present the awards for the best in British television of 2019. The 2020 BAFTA TV Awards ceremony was initially scheduled to be held in the spring of 2020 but the event was delayed due to the coronavirus (COVID-19) pandemic.

Now the ceremony shall be held on July 31 with its sister ceremony, the BAFTA TV Craft Awards set to be held two weeks prior, on July 17. Both events shall be conducted in closed studios with shows following social distancing and the nominees have been invited to collect their awards virtually instead of appearing in person.

This year, the HBO and Sky drama 'Chernobyl' is the leading contender in terms of the number of nominations across both TV Awards and TV Craft Awards with the Netflix series 'The Crown' coming in second. So without further ado, here's the full list of nominees in each category for Virgin Media British Academy Television Awards. You can also find the nominations for the British Academy Television Craft Awards further below:

Leading actress

Jodie Comer: 'Killing Eve' - BBC One

Glenda Jackson: 'Elizabeth is Missing' - BBC One

Suranne Jones: 'Gentleman Jack' - BBC One

Samantha Morton: 'I Am Kirsty' - Channel 4

Leading actor

Stephen Graham: 'The Virtues' - Channel 4

Jared Harris: 'Chernobyl' - Sky Atlantic

Takehiro Hira: 'Giri/Haji' - BBC Two

Callum Turner: 'The Capture' - BBC One

Supporting actress

Naomi Ackie: 'The End of the F***ing World' - Channel 4

Helen Behan: 'The Virtues' - Channel 4

Helena Bonham Carter: 'The Crown' - Netflix

Jasmine Jobson: 'Top Boy' - Netflix

Supporting actor

Joe Absolom: 'A Confession' - ITV

Josh O'Connor: 'The Crown' - Netflix

Will Sharpe: 'Giri/Haji' - BBC Two

Stellan Skarsgard: 'Chernobyl' - Sky Atlantic

Entertainment performance

Frankie Boyle: 'Frankie Boyle's New World Order' - BBC Two

Mo Gilligan: 'The Lateish Show with Mo Gilligan' - Channel 4

Lee Mack: 'Would I Lie to You' - BBC One

Graham Norton: 'The Graham Norton Show' - BBC One

Male performance in a comedy program

Jamie Demetriou: 'Stath Lets Flats' - Channel 4

Ncuti Gatwa: 'Sex Education' - Netflix

Youssef Kerkour: 'Home' - Channel 4

Guz Khan: 'Man Like Mobeen' - BBC Three

Female performance in a comedy program

Sian Clifford: 'Fleabag' - BBC Three

Gbemisola Ikumelo: 'Famalam' - BBC Three

Sarah Kendall: 'Frayed' - Sky One

Phoebe Waller-Bridge: 'Fleabag' - BBC Three

Drama series

'The Crown' - Netflix

'The End Of The F***Ing World' - Channel 4

'Gentleman Jack' - BBC One

'Giri/Haji' - BBC Two

Single drama

'Brexit: The Uncivil War' - Channel 4

'Elizabeth Is Missing' - BBC One

'The Left Behind' - BBC Three

'Responsible Child' - BBC Two

Mini-series

'A Confession' - ITV

'Chernobyl' - Sky Atlantic

'The Victim' - BBC One

'The Virtues' - Channel 4

Soap and continuing drama

'Casualty' - BBC One

'Coronation Street' - ITV

'Emmerdale' - ITV

'Holby City' - BBC One

International

'Euphoria' - Sky Atlantic

'Succession' - Sky Atlantic

'Unbelievable' - Netflix

'When They See Us' - Netflix

Entertainment program

'The Greatest Dancer' - BBC One

'The Rap Game UK' - BBC Three

'Strictly Come Dancing' - BBC One

'The Voice UK' - ITV

Comedy entertainment program

'The Graham Norton Show' - BBC One

'The Last Leg' - Channel 4

'The Ranganation' - BBC Two

'Taskmaster' - Dave

Scripted comedy

'Catastrophe' - Channel 4

'Derry Girls' - Channel 4

'Fleabag' - BBC Three

'Stath Lets Flats' - Channel 4

Features

'Joe Lycett's Got Your Back' - Channel 4

'The Misadventures Of Romesh Ranganathan' - BBC Two

'Mortimer & Whitehouse: Gone Fishing' - BBC Two

'Snackmasters' - Channel 4

Must-see moment

'Coronation Street', the death of Sinead Osborne - ITV

'Fleabag', Confessional scene - BBC Three

'Game of Thrones', Arya kills the Night King - Sky Atlantic

'Gavin and Stacey', Nessa proposes to Smithy - BBC One

'Line of Duty', John Corbett's death - BBC One

'Love Island', Michael recouples after Casa Amor - ITV2

Current affairs

'Growing up Poor: Britain's Breadline Kids' (Dispatches) - Channel 4

'The Hunt for Jihadi John' - Channel 4

'Is Labour Anti-Semitic?' (Panorama) - BBC One

'Undercover: Inside China's Digital Gulag' (Exposure) - ITV

Single documentary

'The Abused' - Channel 5

'David Harewood: Psychosis And Me' - BBC Two

'The Family Secret' - Channel 4

'The Last Survivors' - BBC Two

Factual series

'Crime and Punishment' - Channel 4

'Don't F**K With Cats: Hunting An Internet Killer' - Netflix

'Leaving Neverland' - Channel 4

'Our Dementia Choir With Vicky McClure' - BBC One

Reality and constructed factual

'Celebrity Gogglebox' - Channel 4

'Harry's Heroes: The Full English' - ITV

'Race Across The World' - BBC Two

'RuPaul's Drag Race UK' - BBC Three

Specialist factual

'8 Days: To The Moon And Back' - BBC Two

'Seven Worlds, One Planet' - BBC One

'Thatcher: A Very British Revolution' - BBC Two

'Yorkshire Ripper Files: A Very British Crime Story' - BBC Four

News coverage

'Hong Kong Protests' - Sky News

'ITV News At Ten: Election Results' - ITN/ITV

'Prince Andrew & The Epstein Scandal (Newsnight)' - BBC News/BBC Two

'Victoria Derbyshire: Men Who Lost Loved Ones To Knife Crime' - BBC News/BBC Two

Sport

'2019 Rugby World Cup Final: England v South Africa' - ITV

'ICC Cricket World Cup Final' - Sky Sports Cricket

'Fifa Women's World Cup 2019 Semi-Final: England v USA' - BBC One

'Wimbledon 2019 Men's Final' - BBC One

Live event

'Blue Planet Live' - BBC One

'Election 2019 Live: The Results' - ITN/ITV

'Glastonbury 2019' - BBC Two

'Operation Live' - Channel 5

Short-form program

'Anywhere But Westminster' - The Guardian

'Brain In Gear' - BBC iPlayer

'Soon Gone: A Windrush Chronicle' - BBC Four

'Toni_With_An_I (Born Digital: First Cuts)' - BBC Four

British Academy Television Craft Awards:

Breakthrough Talent

Aisling Bea (Writer): 'This Way Up' – Merman TV/Channel 4

Aneil Karia (Director): 'Pure (ep 3)' – Drama Republic/Channel 4 & Top Boy (ep 10) – Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew, SpringHill Entertainment/Netflix

Laurie Nunn (Writer): 'Sex Education' – Eleven Film/Netflix

Sean Buckley (Writer): 'Responsible Child' – Kudos, 72 Films/BBC Two

Costume Design

Caroline McCall: 'His Dark Materials' – Bad Wolf/BBC One

Joanna Eatwell: 'Beecham House' – Bend It TV/ITV

Michele Clapton: 'Game of Thrones' – HBO, Bighead, Littlehead, 36 Television, Startling Television/Sky Atlantic

Odile Dicks-Mireaux: 'Chernobyl' – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Director: Factual

Arthur Cary: 'The Last Survivors' – Minnow Films/BBC Two

Dan Reed: 'Leaving Neverland' – AMOS Pictures/Channel 4

Mark Lewis: 'Don’t F**k with Cats: Hunting an Internet Killer' – Raw TV/Netflix

Robin Barnwell: 'Undercover: Inside China’s Digital Gulag (Exposure)' – Hardcash Productions/ITV

Director: Fiction

Harry Bradbeer: 'Fleabag' – Two Brothers Pictures/BBC Three

Johan Renck: 'Chernobyl' – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Shane Meadows: 'The Virtues' – Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4

Toby Haynes: 'Brexit: The Uncivil War' – House Productions/Channel 4

Director: Multi-Camera

Bridget Caldwell: 'The Royal British Legion Festival of Remembrance' – BBC Studios/BBC One

Janet Fraser Crook: 'Glastonbury 2019' – BBC Studios/BBC Two

Matthew Griffiths: 'Six Nations 2019 – Wales v England' – BBC Sport/BBC One

Paul McNamara: 'ITV Racing: Cheltenham Festival' – ITV Sport/ITV

Editing: Factual

Andy R. Worboys: 'Untouchable: The Rise and Fall of Harvey Weinstein' – Lightbox/BBC Two

Jules Cornell: 'Leaving Neverland' – AMOS Pictures/Channel 4

Kim Horton: '63 Up' – MultiStory Media/ITV

Michael Harte: 'Don’t F**k With Cats: Hunting an Internet Killer' – Raw TV/Netflix

Editing: Fiction

Dan Crinnion: ‘Killing Eve’ (Episode 4) – Sid Gentle Films/BBC One

Elen Pierce Lewis: ‘Giri/Haji’ – Sister Pictures/BBC Two

Gary Dollner: ‘Fleabag’ – Two Brothers Pictures/BBC Three

Simon Smith, Jinx Godfrey: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Entertainment Craft Team

Amber Rimell, Bronski, Misty Buckley, Tim Routledge: ‘Glastonbury 2019’ (Stormzy) – BBC Studios, Tawbox/BBC Two

David Bishop, Vicky Gill, Andy Tapley, Patrick Doherty: ‘Strictly Come Dancing’ – BBC Studios/BBC One

Mark Busk-Cowley, Steve Kruger, Iain Stirling, James Tinsley: ‘Love Island’ – ITV Studios, Motion Content Group/ITV 2

Nigel Catmur, Patrick Doherty, Kevin Duff, Andrew Stokes: ‘The Royal British Legion Festival Of Remembrance’ – BBC Studios/BBC One

Makeup & Hair Design

Daniel Parker, Barrie Gower: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Inma Azorin: ‘The Trial Of Christine Keeler’ – Ecosse Films, Great Meadow Productions/BBC One

Kirstin Chalmers: ‘Catherine The Great’ – New Pictures, Origin Pictures/HBO/Sky Atlantic

Loz Schiavo: ‘Peaky Blinders’ – Caryn Mandabach Productions, Tiger Aspect/BBC One

Original Music

Adrian Johnston: ‘Giri/Haji’ – Sister Pictures/BBC Two

Andrew Phillips: ‘War In The Blood’ – Minnow Films/BBC Two

David Holmes, Keefus Ciancia: ‘Killing Eve’ – Sid Gentle Films/BBC One

Hildur Gudnadóttir: ‘Chernobyl’- Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Photography: Factual

Bertie Gregory, Howard Bourne, John Shier: ‘Seven Worlds: One Planet’ – BBC Studios/BBC One

Doug Anderson, Roger Horrocks, Gavin Thurston: ‘Our Planet (Coastal Seas)’ – Silverback Films/Netflix

Jamie Mcpherson, Hector Skevington-Postles, Barrie Britton: ‘Our Planet (Frozen Worlds)’ – Silverback Films/Netflix

Patrick Smith, Neil Harvey: ‘Untouchable: The Rise And Fall Of Harvey Weinstein’ – Lightbox/BBC Two

Photography & Lighting: Fiction

Adriano Goldman: ‘The Crown’ – Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix

Jakob Ihre: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Joe Anderson: ‘Top Boy’ – Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew, Springhill Entertainment/Netflix

Suzie Lavelle: ‘His Dark Materials’ (Episode 3) – Bad Wolf, BBC Studios, HBO/BBC One

Production Design

Laurence Dorman: ‘Killing Eve’ – Sid Gentle Films/BBC One

Luke Hull, Claire Levinson-Gendler: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Martin Childs, Alison Harvey: ‘The Crown’ – Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix

Samantha Harley, Miri Katz: ‘Sex Education’ – Eleven Film/Netflix

Scripted Casting

Des Hamilton: ‘Top Boy’ – Cowboy Films, Easter Partisan Films, Dream Crew, Springhill Entertainment/Netflix

Lauren Evans: ‘Sex Education’ – Eleven Film/Netflix

Nina Gold, Robert Sterne: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Yoko Narahashi, Shaheen Baig, Layla Merrick-Wolf: ‘Giri/Haji’ – Sister/BBC Two

Sound: Factual

Graham Wild, Kate Hopkins: ‘Seven Worlds, One Planet’ – BBC Studios/BBC One

Graham Wild, Kate Hopkins, Tim Owens: ‘Our Planet (One Planet)’ – Silverback Films Production/Netflix

Nick Fry, Steve Speed, James Evans, Nick Adams: ‘Formula 1: Drive To Survive’ – Box To Box Films/Netflix

Sound Team: ‘Battle Of The Brass Bands’ – Two Four/Sky Arts

Sound: Fiction

Dillon Bennett, Jon Thomas, Gareth Bull, James Ridgeway: ‘His Dark Materials’ – Bad Wolf, BBC Studios, HBO/BBC One

Ian Wilkinson, Lee Walpole, Fraser Barber, Stuart Hilliker: ‘A Christmas Carol’ – FX Productions In Association With The BBC, Minim Uk Productions, Scott Free, And Hardy Son & Baker/BBC One

Stefan Henrix, Joe Beal, Stuart Hilliker, Vincent Piponnier: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Sound Team: ‘The Crown’ – Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix

Special, Visual & Graphic Effects

Ben Turner, Chris Reynolds, Asa Shoul: ‘The Crown’ – Left Bank Pictures, Sony Pictures Television/Netflix

Framestore, Painting Practice, Real Sfx, Russell Dodgson: ‘His Dark Materials’ – Bad Wolf, BBC Studios/HBO/BBC One

Lindsay Mcfarlane, Claudius Christian Rauch, Jean-Clément Soret, Dneg: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Milk Visual Effects, Gareth Spensley, Real Sfx: ‘Good Omens’ – Amazon Studios, BBC Studios, Narrativia, The Blank Corporation/Amazon Prime Video

Titles & Graphic Identity

Alex Maclean: ‘The Durrells’ – Sid Gentle Films/ITV

Elastic: ‘Catherine The Great’ – New Pictures, Origin Pictures/HBO/Sky Atlantic

Elastic, Painting Practice: ‘His Dark Materials’ – Bad Wolf, BBC Studios, HBO/BBC One

Light Creative: ‘Ghosts’ – Monumental Television: Them There/BBC One

Writer: Comedy

Danny Brocklehurst: Brassic – Calamity Films/Sky One

Jamie Demetriou Stath: ‘Lets Flats’ – Roughcut Tv/Channel 4

Phoebe Waller-Bridge: ‘Fleabag’ – Two Brothers Pictures/BBC Three

Sam Leifer, Tom Basden: ‘Plebs’ – Rise Films/ITV 2

Writer: Drama

Charlie Covell: ‘The End Of The F***Ing World’ – Clerkenwell Films, Dominic Buchanan Productions/Channel 4

Craig Mazin: ‘Chernobyl’ – Sister Pictures, The Mighty Mint, Word Games/HBO/Sky Atlantic

Jesse Armstrong: ‘Succession’, Project Zeus, Hyperobject Industries, Gary Sanchez Productions/Sky Atlantic

Shane Meadows, Jack Thorne: ‘The Virtues’ – Warp Films, Big Arty Productions/Channel 4

If you have an entertainment scoop or a story for us, please reach out to us on (323) 421-7515