Emmys 2020 Winners List: 'Schitt's Creek' to 'Succession', all the favorites who won the 72nd Primetime Awards

It was the year of our favorite Canadians and much closer home — network television's newly reinstated boss, HBO


                            Emmys 2020 Winners List: 'Schitt's Creek' to 'Succession', all the favorites who won the 72nd Primetime Awards
(POP TV/HBO)

Back in 2019 when Game of Thrones' eighth and final season won the Outstanding drama series Emmy for whatever dumpster-fire the finale was, avid believers of the awards season were left rattled and disappointed. So when 'Schitt's Creek' won a whopping 15 nominations for its final and sixth season, doubts ran high surrounding whether the Emmys would award them just because it is their last time at the primetime ceremony.

Anyone who has seen the sixth season will know the series from Dan Levy starring himself as his father Eugene and sister Sarah deserved every single nomination they earned and looks like this time the Emmys agrees with its viewers too. 

Apart from the Pop TV Canadian show's exemplary success, the much closer home win was HBO reclaiming its honor lost after that disastrous 'GoT' finale. With 'Watchmen', 'Euphoria', 'Succession' and 'I Know this Much is True' reigning the awards line-up in the drama and limited series category, it's not far fetched to deduce that even in the era of streaming, HBO is still pretty much the boss.

However, they weren't the only ones. Along with Tyler Perry receiving the Governor's Award, here are all the winners who accepted the Emmys sitting in the comforts of their home as now three-time host Jimmy Kimmel took the stage for a cardboard cutout audience at Staples Center on the night of September 20.

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series:

WINNER: Catherine O'Hara (Schitt's Creek)
Christina Applegate (Dead to Me)
Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
Linda Cardellini (Dead to Me)
Issa Rae (Insecure)
Tracee Ellis Ross (Black-ish)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series:

WINNER: Eugene Levy (Schitt's Creek)
Anthony Anderson (Black-ish)
Don Cheadle (Black Monday)
Ted Danson (The Good Place)
Michael Douglas (The Kominsky Method)
Ramy Youssef (Ramy)

Outstanding Writing for a Comedy Series:

WINNER: Daniel Levy ('Happy Ending', Schitt's Creek)
Michael Schur ('Whenever You're Ready', The Good Place)
Tony McNamara ('The Great', The Great)
David West Read ('The Presidential Suite', Schitt's Creek)
Sam Johnson, Chris Marcil ('Collaboration', What We Do in the Shadows)
Paul Simms ('Ghost', What We Do in the Shadows)
Stefani Robinson ('On the Run', What We Do in the Shadows)

Outstanding Directing for a Comedy Series:

WINNER: Andrew Cividino and Dan Levy ('Happy Ending', Schitt's Creek)
Matt Shakman ('The Great', The Great)
Amy Sherman-Palladino ('It's Comedy or Cabbage', The Marvelous Mrs. Maisel)
Daniel Palladino ('Marvelous Radio', The Marvelous Mrs. Maisel)
Gail Mancuso ('Finale, Part 2', Modern Family)
Ramy Youssef ('Miakhalifa.mov', Ramy)
James Burrows ('We Love Lucy', Will & Grace)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series:

WINNER: Daniel Levy (Schitt's Creek)
Andre Braugher (Brooklyn Nine-Nine)
Mahershala Ali (Ramy)
Kenan Thompson (Saturday Night Live)
William Jackson Harper (The Good Place)
Alan Arkin (The Kominsky Method)
Sterling K. Brown (The Marvelous Mrs. Maisel)
Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series:

WINNER: Annie Murphy (Schitt's Creek)
Betty Gilpin (GLOW)
Yvonne Orji (Insecure)
Kate McKinnon (Saturday Night Live)
Cecily Strong (Saturday Night Live)
D'Arcy Carden (The Good Place)
Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
Marin Hinkle (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Comedy Series:

WINNER: Schitt's Creek
Curb Your Enthusiasm
Dead to Me
Insecure
The Good Place
The Kominsky Method
The Marvelous Mrs. Maisel
What We Do in the Shadows

Outstanding Variety Talk Series:

WINNER: Last Week Tonight with John Oliver
The Daily Show with Trevor Noah
Full Frontal with Samantha Bee
Jimmy Kimmel Live!
The Late Show with Stephen Colbert

Outstanding Lead Actress in a Limited Series or Movie:

WINNER: Regina King (Watchmen)
Cate Blanchett (Mrs. America)
Shira Haas (Unorthodox)
Octavia Spencer (Self Made)
Kerry Washington (Little Fires Everywhere)

Outstanding Lead Actor in a Limited Series or Movie:

WINNER: Mark Ruffalo (I Know This Much Is True)
Jeremy Irons (Watchmen)
Hugh Jackman (Bad Education)
Paul Mescal (Normal People)
Jeremy Pope (Hollywood)

Outstanding Writing for a Limited Series, Movie, or Dramatic Special:

WINNER: Damon Lindelof and Cord Jefferson ('This Extraordinary Being', Watchmen)
Tanya Barfield ('Shirley', Mrs. America)
Sally Rooney and Alice Birch ('Episode 3', Normal People)
Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman ('Episode 1', Unbelievable)
Anna Winger ('Part 1', Unorthodox)

Outstanding Directing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special:

WINNER: Maria Schrader (Unorthodox)
Lynn Shelton ('Find a Way', Little Fires Everywhere)
Lenny Abrahamson ('Episode 5', Normal People)
Nicole Kassell ('It's Summer and We're Running Out of Ice', Watchmen)
Steph Green ('Little Fear of Lightning', Watchmen)
Stephen Williams ('This Extraordinary Being', Watchmen)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series or Movie:

WINNER: Yahya Abdul-Mateen II (Watchmen)
Dylan McDermott (Hollywood)
Jim Parsons (Hollywood)
Tituss Burgess (Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend)
Jovan Adepo (Watchmen)
Louis Gossett Jr. (Watchmen)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie:

WINNER: Uzo Aduba (Mrs America)
Holland Taylor (Hollywood)
Margo Martindale (Mrs America)
Tracey Ullman (Mrs America)
Toni Collette (Unbelievable)
Jean Smart (Watchmen)

Outstanding Limited Series:

WINNER: Watchmen
Little Fires Everywhere
Mrs. America
Unbelievable
Unorthodox

Outstanding Reality-Competition Program:

WINNER: RuPaul's Drag Race
The Masked Singer
Nailed It!
Top Chef
The Voice

Outstanding Lead Actor in a Drama Series:

WINNER: Jeremy Strong (Succession)
Jason Bateman (Ozark)
Sterling K. Brown (This Is Us)
Steve Carell (The Morning Show)
Brian Cox (Succession)
Billy Porter (Pose)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series:

WINNER: Zendaya (Euphoria)
Jennifer Aniston (The Morning Show)
Olivia Colman (The Crown)
Jodie Comer (Killing Eve)
Laura Linney (Ozark)
Sandra Oh (Killing Eve)

Outstanding Writing for a Drama Series:

Thomas Schnauz ("Bad Choice Road," Better Call Saul)
Gordon Smith ("Bagman," Better Call Saul)
Peter Morgan ("Aberfan," The Crown)
Chris Mundy ("All In," Ozark)
John Shiban ("Boss Fight," Ozark)
Miki Johnson ("Fire Pink," Ozark)
WINNER: Jesse Armstrong ("This is Not for Tears," Succession)

Outstanding Directing for a Drama Series:

WINNER: Andrij Parekh ("Hunting," Succession)
Benjamin Caron ("Aberfan," The Crown)
Jessica Hobbs ("Cri de Coeur," The Crown)
Lesli Linka Glatter ("Prisoners of War," Homeland)
Mimi Leder ("The Interview," The Morning Show)
Alik Sakharov ("Fire Pink," Ozark)
Ben Semanoff ("Su Casa Es Mi Casa," Ozark)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series:

WINNER: Billy Crudup (The Morning Show)
Giancarlo Esposito (Better Call Saul)
Nicholas Braun (Succession)
Kieran Culkin (Succession)
Matthew Macfadyen (Succession)
Bradley Whitford (The Handmaid's Tale)
Mark Duplass (The Morning Show)
Jeffrey Wright (Westworld)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series:

WINNER: Julia Garner (Ozark)
Laura Dern (Big Little Lies)
Meryl Streep (Big Little Lies)
Fiona Shaw (Killing Eve)
Sarah Snook (Succession)
Helena Bonham Carter (The Crown)
Samira Wiley (The Handmaid's Tale)
Thandie Newton (Westworld)

Outstanding Drama Series:

WINNER: Succession
Better Call Saul
The Crown
The Handmaid's Tale
Killing Eve
The Mandalorian
Ozark
Stranger Things

Outstanding Variety Sketch Series:

WINNER: Saturday Night Live
A Black Lady Sketch Show
Drunk History

Outstanding Host for a Reality or Reality-Competition Program:

WINNER: RuPaul (RuPaul's Drag Race)
Amy Poehler and Nick Offerman (Making It)
Nicole Byer (Nailed It!)
Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski, Jonathan Van Ness (Queer Eye)
Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Daymond John, Robert Herjavec, Kevin O’Leary (Shark Tank)
Padma Lakshmi, Tom Colicchio (Top Chef)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series:

WINNER: Ron Cephas Jones (This Is Us)
Andrew Scott (Black Mirror)
James Cromwell (Succession)
Giancarlo Esposito (The Mandalorian)
Martin Short (The Morning Show)
Jason Bateman (The Outsider)

Outstanding Guest Actress in a Drama Series:

WINNER: Cherry Jones (Succession)
Cicely Tyson (How to Get Away With Murder)
Laverne Cox (Orange Is the New Black)
Harriet Walter (Succession)
Alexis Bledel (The Handmaid's Tale)
Phylicia Rashad (This Is Us)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series:

WINNER: Eddie Murphy (Saturday Night Live)
Fred Willard (Modern Family)
Dev Patel (Modern Love)
Brad Pitt (Saturday Night Live)
Adam Driver (Saturday Night Live)
Luke Kirby (The Marvelous Mrs. Maisel)

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series:

WINNER: Maya Rudolph (Saturday Night Live)
Angela Bassett (A Black Lady Sketch Show)
Phoebe Waller-Bridge (Saturday Night Live)
Maya Rudolph (The Good Place)
Wanda Sykes (The Marvelous Mrs. Maisel)
Bette Midler (The Politician)

If you have an entertainment scoop or a story for us, please reach out to us on (323) 421-7515