Winners for the 45th Annual Daytime Creative Arts Emmy Awards announced

The awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 am-6:00 pm during 2017


                            Winners for the 45th Annual Daytime Creative Arts Emmy Awards announced

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) announced the winners of the 45th Annual Daytime Creative Arts Emmy Awards. The gala was held at the Pasadena Civic Auditorium in Pasadena, Southern California. 

The Chairman of NATAS, Chuck Dages, said, "Tonight’s awards ceremony is a reminder of the depth and breadth of Daytime television. It is with great pleasure that we honor those who work tirelessly to bring us the great programming available on every platform, in every genre, every day". 

The Daytime Creative Arts Emmy Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 am-6:00 pm during the 2017 calendar year.

This is the list of winners: 

Outstanding Preschool Children’s Series - Sesame Street HBO

Executive Producers
Brown Johnson, Carol-Lynn Parente
Supervising Producer
Benjamin Lehmann
Coordinating Producer
Mindy Fila
Producer
Karyn Leibovich
Film Producer
Kimberly Wright
Line Producer
Stephanie Longardo

Outstanding Children’s or Family Viewing Series- Free Rein Netflix

Executive Producers
Rebecca Hodgson, Claire Poyser, Kate Little
Producer
Angelo Abela

Outstanding Education or Informational Series- Giver ION Television

Executive Producers
J.J. Johnson, Blair Powers, Matthew J.R. Bishop
Supervising Producer
Kristin McGregor
Producer
Rennata Lopez

Outstanding Preschool Children’s Animated Series- Tumble Leaf Amazon


Executive Producers
Kelli Bixler, Drew Hodges
Co-Executive Producers
Carin Greenberg, Alice Wilder, Ed. D.
Producers
Matthew Cuny, Jodi Downs


Outstanding Children’s Animated Series- SpongeBob SquarePants Nickelodeon


Executive Producer
Stephen Hillenburg
Supervising Producers
Marc Ceccarelli, Vincent Waller
Producer
Jennie Monice


Outstanding Special Class Animated Program- A StoryBots Christmas Netflix


Executive Producers
Evan Spiridellis, Gregg Spiridellis
Supervising Producer
Meridith Stokes
Producer
Sarah Kambara


  

Outstanding Lifestyle Program- Naturally, Danny Seo NBC


Executive Producers
Kristin Graham, Shannon Keenan Demers, Dave Morgan, Colleen Needles Steward,
Danny Seo, Pete Sniderman
Co-Executive Producer
Dan Solomon
Senior Story Producer
Suzanne Glickstein
Studio Producer
Eda Benjakul
Supervising Producer
Diane DeStefano
Segment Producer
Stephanie Bianca, Heidi Schlegel
Line Producer
Nicole Teague

Outstanding Travel and Adventure Program- Jack Hanna's Into the Wild SYNDICATED


Executive Producers
Jack Hanna, Guy Nickerson
Supervising Producer
Elaine Pugliese
Coordinating Producer
Courtney Bunch
Producers
Peter Bredemeier, Bill Brown, Johnathan Safford
Line Producer
Cyndie Nickerson

Outstanding Special Class Series- Xploration Earth 2050 SYNDICATED


Executive Producer
Steve Rotfeld
Producer
Vince Sherry

Outstanding Special Class Special- KEVYN AUCOIN Beauty & The Beast in Me Logo TV


Executive Producers
Tajamika Paxton, Pamela Post, Leslie Thomas
Producer
Lori Kaye

Outstanding Special Class – Short Format Daytime Program- Sesame Street: Twinkle Twinkle Little Star with Julia & Elmo YouTube.com

Supervising Producer
Melissa Dino
Producer
Frank Campagna
Director
Ken Diego
Writer
Christine Ferraro

Outstanding Interactive Media - Enhancement to a Daytime Program or Series - Fruit Ninja Frenzy Force YouTube RED


Co-Executive Producers
Thushan Amarasiriwardena, Sam White

Outstanding Interactive Media – Original Daytime Program or Series- ASTEROIDS! Oculus Rift, Samsung Gear VR, Google Daydream, HTC Vive, Sony PSVR


Executive Producers
Maureen Fan, Larry Cutler, Kane Lee
Producer
Claudia SouthMartin
Director/Writer
Eric Darnell
Performers
Elizabeth Banks, Ingrid Nilsen

Outstanding Lifestyle Program- Naturally, Danny Seo NBC


Executive Producers
Kristin Graham, Shannon Keenan Demers, Dave Morgan, Colleen Needles Steward,
Danny Seo, Pete Sniderman
Co-Executive Producer
Dan Solomon
Senior Story Producer
Suzanne Glickstein
Studio Producer
Eda Benjakul
Supervising Producer
Diane DeStefano
Segment Producer
Stephanie Bianca, Heidi Schlegel
Line Producer
Nicole Teague


Outstanding Travel and Adventure Program- Jack Hanna's Into the Wild SYNDICATED


Executive Producers
Jack Hanna, Guy Nickerson
Supervising Producer
Elaine Pugliese
Coordinating Producer
Courtney Bunch
Producers
Peter Bredemeier, Bill Brown, Johnathan Safford
Line Producer
Cyndie Nickerson


Outstanding Special Class Series- Xploration Earth 2050 SYNDICATED


Executive Producer
Steve Rotfeld
Producer
Vince Sherry
Creative Director and Second Unit Director
Jonas Morganstein
Third Unit Director
Natasha Lee
Cinematographer
Rob Witt
Production Designer
Brandon Mendez
Line Producer
Sarah Faura
Creative Director Editorial
Michael Victor
Senior Producer Editorial
Heather Geltzer
Colorist
Marshall Plante


Outstanding Lead Actress in a Digital Daytime Drama Series 


Anne Winters, as Mia Phillips- Verizon
Zac & Mia


Outstanding Lead Actor in a Digital Daytime Drama Series 


Kristos Andrews, as Pete Garrett - Amazon
The Bay The Series


Outstanding Supporting Actress in a Digital Daytime Drama Series

Jade Harlow, as Lianna Ramos - Amazon
The Bay The Series
 
Outstanding Supporting Actor in a Digital Daytime Drama Series

Eric Nelsen, as Daniel Garrett - Amazon
The Bay The Series



Outstanding Guest Performer in a Digital Daytime Drama Series


Patrika Darbo, as Mickey Walker - Amazon
The Bay The Series

Outstanding Performer in a Children’s, Preschool Children's
or Educational and Informational Program


Dove Cameron, as Liv and Maddie Rooney - Disney Channel
Liv and Maddie: Cali Style


Outstanding Performer in an Animated Program


Tom Kenny, as SpongeBob SquarePants- Nickelodeon
SpongeBob SquarePants

Outstanding Host in a Lifestyle/Travel/Children's or Family Viewing Program


Brandon McMillan, HostLucky Dog with Brandon McMillan - CBS



Outstanding Casting for a Drama Series


General Hospital - ABC


Casting Director
Mark Teschner
Casting Associate
Regina Johnson


Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series


General Hospital- ABC


Art Directors
Jennifer Elliott, Andrew Evashchen


Outstanding Lighting Direction for a Drama Series


The Bold and the Beautiful - CBS

Lighting Director
Phil Callan
Lighting Designer
Patrick J Cunniff


Outstanding Drama Series Technical Team


The Bold and the Beautiful - CBS

Technical Director
Gary Chamberlin
Camera Operators
John Carlson, Dean Lamont
Video Control
Roberto Bosio, Taylor Campanian, Schae Jani, Tom Luth
 
Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series


The Young and the Restless- CBS

Editors
Derek Berlatsky, Kimberly Everett, Rafael Gertel, Andrew Hachem, Tina Keller


Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series


The Bold and the Beautiful- CBS

Production Mixer
James Aaron Lepley
Pre-Production Mixer
George Forbes
Post-Production Mixer
Daniel Lecuna
Re-Recording Mixer
Brian Connell
Sound Effects Mixer
Jerry Martz
Boom Operators
Malcolm Arnold, Nick Krotov, Justin Michael Lamont, Giovanni Meza, Tommy Persson


Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series


The Bold and the Beautiful- CBS

Composers
Bradley Bell, John Nordstrom, Jack Allocco, David Kurtz
Music Supervisor
Lothar Struff
Outstanding Original Song – Drama
“Who I Am”
General Hospital
ABC
Composers & Lyricists
Max Matuck, Eve Nelson, Andrew Rollins
 
Outstanding Costume Design for a Drama Series


The Bold and the Beautiful- CBS

Costume Designers
Glenda Maddox, Gail Mosley
Costume Stylists
Ross Fuentes, Kristin Ingram, Jennifer Johns, Angelo Santos, Reneé Vance Brunson


Outstanding Hairstyling for a Drama Series


The Young and the Restless- CBS

Hairstylists
Vanessa Bragdon, Gwen Huyen Tran, Adriana Lucio, Lauren Mendoza, Regina Rodriguez


Outstanding Makeup for a Drama Series


The Bold and the Beautiful- CBS

Head Makeup Artist
Christine Lai Johnson
Makeup Artists
Leilani Baker, Vanessa Dionne, Chris Escobosa, Toby Lamm, Jennifer Wittman


Outstanding Casting for an Animated Series or Special


Elena of Avalor
Disney Junior
Casting By
Jennifer Trujillo
Casting Director
Brian Matthias


 
Outstanding Individual Achievement in Animation 

WINNERS


Marie Thorhauge Torslev
Production Designer
Through the Woods
Curious World
Steve C. Meyers
Background Layout Artist
Puppy Dog Pals
Disney Junior
Tom Caulfield
Storyboard Artist
Tangled: The Series Disney Channel
Michelle Park
Color Designer
Star vs. the Forces of Evil
DisneyXD
Robyn Yannoukos
Colorist
Tumble Leaf
Amazon
Outstanding Writing in a Digital Drama Series
Zac & Mia
Verizon
Writers
Allen Clary, Andrew Rothschild
Outstanding Writing in a Preschool Animated Program
Octonauts
Disney Junior
Head Writer
Stephanie Simpson
Story Editor
Gabe Pulliam


 
Outstanding Writing in an Animated Program


Trollhunters
Netflix
Co-Executive Producers/Writers
Kevin Hageman, Dan Hageman
Writers
AC Bradley, Chad Quandt, Aaron Waltke
Outstanding Writing in a Children’s, Preschool Children’s, Family Viewing
Sesame Street
HBO
Head Writer
Ken Scarborough
Writers
Molly Boylan, Jessica Carleton, Geri Cole, Joe Fallon, Christine Ferraro, Liz Hara, Ron Holsey,
Raye Lankford, Luis Santeiro, Belinda Ward
Outstanding Writing Special Class
Super Soul Sunday: The Orphan
OWN
Writer
John Chester


Outstanding Directing in a Digital Drama Series


The Bay The Series- Amazon
Director
Gregori J. Martin
Outstanding Directing in an Animated Program
Danger & Eggs
Amazon
Supervising Directors
Mike Owens, Brian Sheesley
Directors
Vincent Proce, Drew Schmidt, Sarah Seember Huisken
Voice Director
Shadi Petosky, Sam Riegel
 

Outstanding Directing in a Preschool Animated Program


A StoryBots Christmas- Netflix
Directors
Jeff Gill, Evan Spiridellis
Outstanding Directing in a Children’s, Preschool Children's or Family Viewing
Program
Free Rein
Netflix
Director
Paul Norton Walker


Outstanding Directing in a Single-Camera Lifestyle/Culinary/Travel
or Educational and Informational Program


Giada's Holiday Handbook- Food Network
Director
Anne Fox


Outstanding Directing in Multi-Camera Lifestyle/Culinary/or Educational
and Informational Program


Milk Street- PBS
Director
Jan Maliszewski


Outstanding Directing in a Talk Show/Entertainment News/Morning Program


Harry-SYNDICATED
Director
Adam Heydt
Associate Director
Sara Tannor


 

Outstanding Directing in a Game Show


The Price Is Right- CBS

Director
Adam Sandler
Outstanding Directing Special Class
Disney's Broadway Hits at Royal Albert Hall
Broadway HD
Director
Jay Hatcher


Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design


Sesame Street- HBO
Production Designer
David Gallo
Art Director
Elliot Bertoni
Prop Coordinator
Keith Olsen


Outstanding Main Title and Graphic Design


Mind of A Chef
Facebook Watch
Director of Design
Mike Houston
Art Director
Daniel de Graaf
Artists/Animators
Ryan Frost, Naoko Saito


Outstanding Lighting Direction


The Talk- CBS

Lighting Designer
Marisa Davis
Lighting Director
Kelly Waldman
 

Outstanding Technical Team


Sesame Street- HBO
Technical Directors
Tom Guadarrama, Manse Sharpe
Camera Operators
Frank Biondo, Mark Britt, Jerry Cancel, Shaun Harkins, Patrick Minetta, Mark Renaudin
Senior Video Engineer
James Meek


Outstanding Cinematography


Scars of Nanking- A&E
Director of Photography
John Cavill


Outstanding Single-Camera Editing


Giada In Italy
Food Network
Editors
Ryan Moore, Jeff Warren


Outstanding Multiple Camera Editing


Sesame Street- HBO
Post Production Supervising Editor
Todd E. James
Supervising Editor
Memo Salazar
Editors
Ed Kulzer, Chris Reinhart, Jordan Santora



Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing


Harry- SYNDICATED
Production Mixers
Anthony Lalumia, Steve Lettie, Chris Prinzivalli, Dave Swanson
Music Mixers
Charlie Bouis, Patrick Smith
Audio Engineer
Patrick Weaver


Outstanding Sound Mixing


Disney's Broadway Hits at Royal Albert Hall
Broadway HD
Post Production Mixer
Dan Scott
Sound Designer
Matt Kraus


Outstanding Sound Mixing – Animation


All Hail King Julien: Exiled- Netflix
Re-Recording Mixer
DJ Lynch
SFX Mixer
Ian Nyeste
Foley Mixer
Aran Tanchum
Dialogue Mixer
Mark Mercado
ADR Mixer
Jon Abelardo
 

Outstanding Sound Mixing in a Preschool Animated Program


Dinotrux- Netflix
Re-Recording Mixer
DJ Lynch
Dialogue Mixer
Devon G. Bowman
SFX Mixer
Rob McIntyre
ADR Mixer
George Peters
Foley Mixer
Roberto D. Alegria


Outstanding Sound Editing – Live Action


Sesame Street- HBO
Supervising Music Editor/Re-Recording Mixer
Michael Croiter
Supervising Sound Editor/Production Mixer
Chris Prinzivalli
Supervising Sound Editor/Re-Recording Mixer
Michael Barrett
Music Editors
Jorge Muelle, Paul Rudolph
Sound Editor
Chris Sassano
Sound Effects Editor/Re-Recording Mixer
Dick Maitland, C.A.S.


Outstanding Sound Editing – Animation


All Hail King Julien: Exiled- Netflix
Sound Supervisors
Devon G. Bowman, Ian Nyeste
Sound Editors
Alfredo Douglas, Chris Gresham, DJ Lynch, Lawrence Reyes
ADR Editors
Jonathan Abelardo, Mark Mercado
Dialogue Editor
Mishelle Fordham
Foley Editors
Alfredo Douglas, Aran Tanchum
Foley Artist
Vincent Guisetti


 
Outstanding Sound Editing in a Preschool Animated Program

Dinotrux- Netflix
Sound Supervisors
Devon G. Bowman, Alex Hall, Rob McIntyre
Sound Designer
Rob McIntyre
Sound Editors
Alfredo Douglas, Andrew Ing, DJ Lynch, Roger Pallan
Dialogue Editor
Shawn Bohonos
Foley Editors
Roberto D. Alegria, Alfredo Douglas
Foley Artist
Monique Reymond
ADR Editor
George Peters


Outstanding Music Direction and Composition


The Tom & Jerry Show- Cartoon Network
Composer
Vivek Maddala
Outstanding Original Song
“A Song About Songs”
Sesame Street
HBO
Composer
Bill Sherman
Lyricist
Molly Boylan


Outstanding Musical Performance in a Daytime Program


Today Show- NBC
Ben Platt & the Cast of Dear Evan Hansen
"You Will Be Found"
 

Outstanding Costume Design/Styling


The Talk- CBS
Wardrobe Supervisor
Cara Giannini
Wardrobe Stylists
Tiffany Feller, Natalie Foroutan, Kristen Greven, Julie Meinhart, Nattaporn Patana


Outstanding Hairstyling


LIVE with Kelly and Ryan- SYNDICATED
Head Hairstylist
Diane D'Agostino


Outstanding Makeup


LIVE with Kelly and Ryan- SYNDICATED
Head Makeup Artist
Michelle Champagne


Outstanding Stunt Coordination


The Bold and the Beautiful- CBS
Stunt Coordinator
Mike Cassidy